Zdravá záhrada – cieľom ochrany rastlín v ekologickom poľnohospodárstve.

V konvenčnom poľnohospodárstve je cieľ ochrany rastlín všeobecne definovaný, ako spôsob vyhnúť sa stratám zničením patogénov. Aby sa dosiahli tieto ciele, na prvom mieste sa používajú rôzne pesticídy a až na druhom mieste agrotechnické a biologické metódy.

Na rozdiel od konvenčného poľnohospodárstva, cieľom ochrany rastlín v ekologickom poľnohospodárstve (v našom prípade zdravá záhrada) je udržať poškodenie na hladine, ktorá neohrozuje efektivitu hospodárenia. Hlavným základom ochrany rastlín je vypestovanie silných, rezistentných plodín. Tento druh plodín potom môže byť ochránený metódami, ktoré môžeme považovať za bezpečné. V ekologickom poľnohospodárstve resp. zdravej záhrade je možné používať len prírodné látky, postupy alebo prípravky na ochranu rastlín povolené pre ekologické poľnohospodárstvo. Metódy ochrany rastlín spočívajú hlavne vo využití prevencie, ktoré sú podobné ako v konvenčnom poľnohospodárstve, ale ich význam a úloha sú tu násobené. Chyby urobené v ekologickom poľnohospodárstve nie je možné napraviť neskôr inými prostriedkami (postrek pesticídmi atď.).

Cieľom ekologického pestovania je zdravá záhrada. Preto je potrebné pestovať rastliny za takých podmienok, aby napadnutia chorobami a škodcami mali čo najmenší hospodársky význam. Ekologický záhradkár by sa mal snažiť aj striedaním plodín prispievať ku zníženiu hustoty burín, pôvodcov chorôb a škodcov rastlín. Výsledkom dodržiavania týchto zásad je nakoniec chutná úroda a v neposlednom rade zdravá záhrada!

Hlavné zásady regulácie škodlivých organizmov v zdravej záhrade:

  • Starostlivosť o úrodnosť pôdy a jej vysokú biologickú aktivitu. Rastliny pestované v biologicky aktívnej pôde získávajú prirodzenú odolnosť proti pôsobeniu škodlivých činiteľov.
  • Udržiavanie vyváženého pomeru medzi škodlivými organizmami a ich “protivníkmi”.
  • Uprednostnenie preventívnych metód pri ochrane rastlín.
  • Využitie fyzikálnych a biologických spôsobov regulácie priamym zásahom proti škodcom.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Košík Item Removed. Undo
  • No products in the cart.